stopa procentowa

Stopa procentowa – miernik przychodu, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym.


 • Kredytobiorców ratują niskie stopy

  Kredytobiorców ratują niskie stopy

  Banki ograniczają dostępność pożyczek: podnoszą marże i podwyższają wymagania dotyczące zdolności kredytowej.

  czytaj więcej

 • Brexit: Możliwy wzrost podatków w Wielkiej Brytanii i obniżka stóp procentowych

  Brexit: Możliwy wzrost podatków w Wielkiej Brytanii i obniżka stóp procentowych

  Brytyjski minister skarbu George Osborne ostrzega, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowoduje spadek wydatków publicznych i wzrost podatków. Rolls Royce informuje swoich pracowników, że pragnie pozostać w UE. W pięciu sondażach opublikowanych w poniedziałek i wtorek przewagę mają zwolennicy Brexitu. Funt traci do euro, ale umacnia się względem dolara. Główny indeks londyńskiej giełdy rośnie.

  czytaj więcej

 • Fed utrzymał stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami

  Fed utrzymał stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami

  Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił nie zmieniać poziomu stóp procentowych, poinformował Fed po posiedzeniu. Fed utrzymał też akomodacyjne nastawienie w polityce pieniężnej i zapowiedział możliwe stopniowe podnoszenie stóp procentowych.

  czytaj więcej

 • Złoty nadal pod presją Brexitu. Analitycy: Fed powinien wesprzeć polski dług

  Złoty nadal pod presją Brexitu. Analitycy: Fed powinien wesprzeć polski dług

  Możliwe wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nadal generuje presję na złotego, który może dalej osłabiać się względem euro - uważają analitycy. Dodają, że gołębi komunikat Fed po środowym posiedzeniu może pozytywnie wpływać na wyceny polskich obligacji skarbowych w najbliższych dniach.

  czytaj więcej

 • Bank Anglii: Brexit największym zagrożeniem dla rynków

  Bank Anglii: Brexit największym zagrożeniem dla rynków

  Brytyjski bank centralny, Bank Anglii, określił w czwartek Brexit jako największe bezpośrednie zagrożenie dla brytyjskich i światowych rynków finansowych. Sondaże dają przewagę zwolennikom wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Złoty w czwartek znów słabszy, głównie z powodu obaw przed Brexitem

  Złoty w czwartek znów słabszy, głównie z powodu obaw przed Brexitem

  Złoty w czwartek znów mocno tracił, co zdaniem analityków wynikało przede wszystkim z coraz większych obaw przed Brexitem. Ok. 16.45 za euro trzeba było zapłacić 4,45 zł, za dolara 3,99 zł, za franka 4,12 zł, a za funta 5,60 zł.

  czytaj więcej

 • Mijający tydzień na GPW przyniósł inwestorom rozczarowanie

  Mijający tydzień na GPW przyniósł inwestorom rozczarowanie

  Mijający tydzień przyniósł rozczarowanie posiadaczom akcji. Indeks WIG20 stracił ok. 2 proc. Walory PZU straciły ok. 5 proc., co było następstwem wzrostu rentowności naszych 10-letnich obligacji. Liderem spadków były akcje PGNiG, które straciły ponad 9 proc. Presji podaży nie poddał się PKN Orlen, znajduje się na poziomie z poniedziałku.

  czytaj więcej

 • Euro w górę nie pójdzie, funt wielką niewiadomą

  Euro w górę nie pójdzie, funt wielką niewiadomą

  Przyzwyczailiśmy się, że główny wpływ na notowania walut mają oczekiwania co do decyzji banków centralnych. Teraz jest jeszcze jeden istotny czynnik: referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

  czytaj więcej

 • Przemysł i handel poniżej prognoz, wzrost płac powyżej oczekiwań

  Przemysł i handel poniżej prognoz, wzrost płac powyżej oczekiwań

  Stopy w USA bez zmian. Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) nie zmienił stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Główna stopa nadal ma być utrzymywana w przedziale 0,25–0,5 proc. Opublikowane po posiedzeniu FOMC przewidywania jego członków co do wysokości stóp procentowych okazały się mniej „jastrzębie” niż poprzednie (głównej stopy powyżej 1 proc. spodziewa się dwóch spośród 17 członków FOMC, w marcu mówiło o tym siedem osób).

  czytaj więcej

 • Bankom brakuje płynności. Stopy idą do góry

  Bankom brakuje płynności. Stopy idą do góry

  Chociaż Rada Polityki Pieniężnej od dłuższego czasu nie zmieniała wysokości stóp procentowych, to te rynkowe idą w górę. Jednomiesięczny WIBOR – stopa, po której banki pożyczają sobie pieniądze na miesiąc – jeszcze pod koniec kwietnia wynosiła 1,56 proc. W piątek było to już 1,64 proc. W mniejszym stopniu, ale także w górę idą inne stawki. Przykładowo WIBOR trzymiesięczny, wykorzystywany najczęściej jako podstawa do obliczania oprocentowania kredytów dla firm i hipotek, wynosił w piątek 1,7 proc.

  czytaj więcej

 • Brexit rządzi nastrojami inwestorów

  Brexit rządzi nastrojami inwestorów

  Giełdy w dół. Obawy, że w czwartkowym referendum Brytyjczycy zdecydują o wyjściu swojego kraju z Unii Europejskiej, przyczyniły się do spadków na giełdach w minionym tygodniu. Największa przecena miała miejsce w Japonii. Indeks tokijskiej giełdy Nikkei stracił w ciągu pięciu dni 6 proc. To efekt umacniania się jena, który uważany jest w obecnej sytuacji za jedną z bezpiecznych przystani – sposobów na uniknięcie ewentualnych zawirowań po brytyjskim plebiscycie.

  czytaj więcej

 • Modzelewski o pomocy dla frankowiczów: Banki powinny po sobie posprzątać

  Modzelewski o pomocy dla frankowiczów: Banki powinny po sobie posprzątać

  Jestem zdecydowanie optymistą, że uda się przeprowadzić ustawę frankową - mówi PAP prof. Witold Modzelewski. Gdyby banki, które są autorem zaistniałej sytuacji, z własnej inicjatywy "pozamiatały po sobie", ustawodawca nie musiałby się w to wtrącać - podkreśla.

  czytaj więcej

 • Glapiński złożył przysięgę przed Sejmem

  Glapiński złożył przysięgę przed Sejmem

  Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński złożył we wtorek przysięgę przed Sejmem i tym samym objął obowiązki szefa banku centralnego na sześcioletnią kadencję. Glapiński zastąpił prof. Marka Belkę

  czytaj więcej

 • Yellen: Ostrożna polityka wskazana wobec trudności gospodarczych

  Yellen: Ostrożna polityka wskazana wobec trudności gospodarczych

  Niepewna sytuacja w światowej gospodarce oraz pogorszenie się sytuacji na amerykańskim rynku pracy sprawiają, że wskazane jest ostrożne nastawienie w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej - stwierdziła w przemówieniu w Kongresie USA szefowa Fed Janet Yellen.

  czytaj więcej

 • Gospodarcze skutki Brexitu: Umocnienie franka i niższy wzrost gospodarczy Polski

  Gospodarcze skutki Brexitu: Umocnienie franka i niższy wzrost gospodarczy Polski

  Praktycznie każda sfera naszej ekonomii negatywnie odczułaby wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Wyjątkiem mógłby być rynek pracy. Jeśli dojdzie do Brexitu, to należy pytać nie o to, czy jego skutki będą negatywne, lecz jak bardzo. Tak przynajmniej wynika z ocen ekspertów i analityków, z którymi rozmawialiśmy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników