Unia Europejska

Unia Europejska (skrót w języku polskim: UE) – gospodarczo-polityczny związek demokratycznych państw europejskich.


 • Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego

  Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego

  Zasada niedyskryminacji w zatrudnieniu (będąca nawiązaniem do zakazu dyskryminacji z art. 32 Konstytucji RP) stanowi uzupełnienie zasady równego traktowania pracowników. Jej przestrzeganie to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy, którego naruszenie może powodować istotne konsekwencje finansowe (obowiązek zapłaty odszkodowania), a także skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę przez pracownika ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2009 r. (sygn. akt II PK 149/08), przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu mają charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, iż strony umowy o pracę nie mogą – nawet w drodze porozumienia – uregulować treści stosunku pracy w sposób naruszający zasadę równego traktowania. Postanowienie takiej treści jest zatem nieważne, co wynika wprost z art. 18 par. 3 k.p. [ramka 1 s. D2]

  czytaj więcej

 • Andrzej Duda o 4 czerwca 1989: To był moment, który powinien być momentem zwrotnym, a niestety nie był

  Andrzej Duda o 4 czerwca 1989: To był moment, który powinien być momentem zwrotnym, a niestety nie był

  W moim przekonaniu obrady Okrągłego Stołu miały ogromne znaczenie, ponieważ doprowadziły do wyborów 4 czerwca - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jak ocenił, te wybory były momentem, który powinien stać się punktem zwrotnym w historii Polski, ale tak się nie stało.

  czytaj więcej

 • "Times": Policja gotowa w razie zamieszek ws. brexitu

  "Times": Policja gotowa w razie zamieszek ws. brexitu

  Ponad 10 tys. brytyjskich policjantów przygotowuje się na wypadek wystąpienia zamieszek i zakłóceń porządku publicznego w związku z ewentualnym bezumownym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformował w czwartek dziennik "The Times".

  czytaj więcej

 • W.Brytania: Ministrowie sygnalizują gotowość do ustępstw ws. brexitu

  W.Brytania: Ministrowie sygnalizują gotowość do ustępstw ws. brexitu

  Członkowie brytyjskiego rządu zasugerowali gotowość do ustępstw w negocjacjach dotyczących ponadpartyjnego kompromisu ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ostrzegając przed koniecznością ustępstw w obliczu ryzyka całkowitej rezygnacji z brexitu.

  czytaj więcej

 • PE poparł propozycje przepisów w sprawie przewoźników drogowych

  PE poparł propozycje przepisów w sprawie przewoźników drogowych

  Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski i krajów regionu, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.

  czytaj więcej

 • Wynajmujesz mieszkanie? Zgodnie z unijnymi przepisami jesteś przedsiębiorcą

  Wynajmujesz mieszkanie? Zgodnie z unijnymi przepisami jesteś przedsiębiorcą

  Jeśli ktoś wynajmuje tylko jedno mieszkanie, to zgodnie z unijnymi przepisami jest przedsiębiorcą i przy uwłaszczeniu gruntu pod tym lokalem dotyczy go procedura o pomocy publicznej. Przysparza to sporych problemów urzędom, bo nie mają jak tego sprawdzić.

  czytaj więcej

 • Imigranci z ZSRR to dla Izraela jedno z największych utrapień

  Imigranci z ZSRR to dla Izraela jedno z największych utrapień

  Imigranci z dawnego ZSRR to dla Izraela jedno z największych utrapień. Są potężną siłą demograficzną z olbrzymim wpływem na politykę, a także sporą niechęcią do integrowania się.

  czytaj więcej

 • Godusławski: PiS kłamie albo zapowiada polexit [TWEET TYGODNIA]

  Godusławski: PiS kłamie albo zapowiada polexit [TWEET TYGODNIA]

  Manipulacji – już na poziomie języka – dokonuje każdy, kto używa określenia ACTA 2. To tani chwyt, mający przywołać na myśl globalną inicjatywę ACTA (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement), która ostatecznie nie weszła w życie, ale dopiero na skutek masowych protestów na całym świecie. Wycofał się z niej również rząd Donalda Tuska pod naciskiem nie tylko opinii publicznej, ale i organizacji pozarządowych. ACTA miała być umową handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrabianymi, lecz otwierała furtki do kontroli internetu, ograniczania wolności słowa czy prawa do prywatności.

  czytaj więcej

 • Tusk chce zaproponować "elastyczne" wydłużenie brexitu o rok

  Tusk chce zaproponować "elastyczne" wydłużenie brexitu o rok

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce zaproponować Wielkiej Brytanii "elastyczne" przesunięcie o 12 miesięcy terminu wyjścia z Unii Europejskiej - informuje w piątek BBC, powołując się na wysokie rangą źródło unijne.

  czytaj więcej

 • Brexit to wynik problemów trapiących brytyjskie społeczeństwo

  Brexit to wynik problemów trapiących brytyjskie społeczeństwo

  Brexit nie jest największym problemem Wielkiej Brytanii, a tym bardziej Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Niekończący się brexit. Co dalej z Wielką Brytanią?

  Niekończący się brexit. Co dalej z Wielką Brytanią?

  Pod koniec marca w Brukseli szefowie UE-27 zgodzili się na opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po serii nieudanych głosowań w Izbie Gmin, brytyjska premier ponownie ubiega się o odroczenie brexitu. Po raz kolejny prosi o przesunięcie daty na 30 czerwca. Decyzja w tej sprawie zapadnie podczas nadchodzącego szczytu Rady Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Europa odjeżdża polskim firmom

  Europa odjeżdża polskim firmom

  Większe koszty, więcej biurokracji, więcej ograniczeń w wykonywaniu przewozów i mniejsza konkurencyjność polskich firm transportowych. To na dzień dobry. Do tego w zasadzie sprowadzają się najważniejsze konsekwencje Pakietu Mobilności, który Parlament Europejski przyjął w skrajnie niekorzystnej dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej - wersji.

  czytaj więcej

 • Konwencja PiS poświęcona wsi. Co partia obiecała rolnikom?

  Konwencja PiS poświęcona wsi. Co partia obiecała rolnikom?

  Polskie rolnictwo to ogromny potencjał; ważne jest to, aby go wykorzystać – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki mówił zaś o tym, że PiS będzie zabiegał w UE o wyższe środki dla rolników. Minister Jan Krzysztof Ardanowski obiecał uregulowanie należności sadownikom.

  czytaj więcej

 • Schetyna: W wyborach do PE wybierzemy demokratyczną Polskę, albo państwo partyjne

  Schetyna: W wyborach do PE wybierzemy demokratyczną Polskę, albo państwo partyjne

  Polacy w wyborach do PE wybiorą silną, dostatnią i demokratyczną Polskę w mocnej Europie, albo państwo partyjne, na drodze do wyjścia z Unii Europejskiej; wybiorą Polskę, która będzie jednym z liderów Zachodu, albo Polskę dryfującą na Wschód - mówił w sobotę podczas konwencji Koalicji Europejskiej lider PO Grzegorz Schetyna.

  czytaj więcej

 • May: Opuszczamy UE z umową albo nie wychodzimy z niej wcale

  May: Opuszczamy UE z umową albo nie wychodzimy z niej wcale

  Brytyjska premier Theresa May ostrzegła w sobotę, że "Wielka Brytania ma wybór: opuścić Unię Europejską z umową albo nie wyjść z niej wcale", odrzucając proponowaną przez eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej opcję bezumownego brexitu.

  czytaj więcej

 • Timmermans: Procedury dyscyplinarne wobec polskich sędziów wykraczają poza normy

  Timmermans: Procedury dyscyplinarne wobec polskich sędziów wykraczają poza normy

  Procedury dyscyplinarne wobec polskich sędziów wykraczają poza normy; mają oni sprawy dyscyplinarne za zadawanie pytań ETS, co jest fundamentalnym prawem każdego sędziego w UE - uważa wiceszef KE Frans Timmermans. To nie do pomyślenia, żeby władze jakiegoś kraju mieszały się w to prawo - dodał.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników