usługi finansowe

Usługa finansowa – jeden z rodzajów produktów oferowanych w zakresie finansów. Odnoszą się do niego zasady dotyczące także dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych.


 • Oszuści już polują na składki z jednego konta. Uderzą w najmniejsze firmy

  Oszuści już polują na składki z jednego konta. Uderzą w najmniejsze firmy

  Do środy prowadzący działalność muszą wykonać przelew do ZUS – po raz pierwszy na jeden rachunek. Zanim to jednak zrobią, powinni dokładnie sprawdzić jego numer.

  czytaj więcej

 • Komitety audytu pod lupą KNF. Jak należy się przygotować do kontroli?

  Komitety audytu pod lupą KNF. Jak należy się przygotować do kontroli?

  Pod koniec ubiegłego roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wysyłał do jednostek zaufania publicznego ankiety. Zawierały one pytania m.in. o sposób weryfikacji przez organy statutowe wymogu niezależności członków komitetu audytu. Okazuje się, że urząd planuje iść za ciosem i jako jeden z priorytetów na ten rok stawia sobie przeprowadzenie kontroli w spółkach pod kątem prawidłowego wypełniania obowiązków z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. UKNF przypomina, że sankcje za naruszenie przepisów są surowe. To kary finansowe do 10 proc. rocznych przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz zakaz pełnienia funkcji członka zarządu bądź innego organu zarządzającego przez okres od roku do trzech lat.

  czytaj więcej

 • Jak odzyskać wierzytelność od spółki w tarapatach?

  Jak odzyskać wierzytelność od spółki w tarapatach?

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. jest wierzycielem XYZ sp. z o.o., jednak członkowie zarządu i wspólnicy obu spółek dążyli do porozumienia i spłaty zadłużenia. Spółka XYZ chciała sprzedać należącą do niej nieruchomość z budynkiem służącym jej do prowadzenia działalności. Ponieważ postawiła go niemal 10 lat wcześniej, liczyła, że transakcja skorzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Po analizie okazało się, że organy skarbowe traktowałyby sprzedaż jako pierwsze zasiedlenie, które nie podlega zwolnieniu podatkowemu, i potencjalny nabywca się wycofał.

  czytaj więcej

 • KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  W ubiegły piątek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uruchomił Program Innovation Hub. To platforma informacyjno-szkoleniowa stworzona z myślą zarówno o start-upach, jak i dojrzałych firmach, które chcą wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne w obszarze usług finansowych (ang. FinTech). Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, innych regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej. Ponadto mogą otrzymać informacje o zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych dostępnych na stronie internetowej organu nadzorczego.

  czytaj więcej

 • Kiedy prezes UOKiK pyta, odpowiedź jest obowiązkowa

  Kiedy prezes UOKiK pyta, odpowiedź jest obowiązkowa

  Korespondencji od organu nadzoru nie wolno lekceważyć. Nawet gdy przedsiębiorca jest przekonany, że sprawa jest nieistotna. W przeciwnym razie naraża się na dotkliwe sankcje.

  czytaj więcej

 • Coraz mniej miejsc pracy w polskiej bankowości

  Coraz mniej miejsc pracy w polskiej bankowości

  Pierwszy raz od 10 lat liczba pracowników instytucji finansowych działających w Polsce spadła poniżej 165 tys.

  czytaj więcej

 • Korekta roczna podatku od towarów i usług może oznaczać konieczność dopłaty

  Korekta roczna podatku od towarów i usług może oznaczać konieczność dopłaty

  Gminy, które dokonywały w 2017 r. częściowego odliczenia VAT na podstawie prewspółczynnika, a także współczynnika, muszą po zakończeniu roku skorygować podatek. Trzeba to zrobić do 26 lutego

  czytaj więcej

 • Internet w szkole (nie)obowiązkowo od publicznego operatora

  Internet w szkole (nie)obowiązkowo od publicznego operatora

  Szybkie łącze w każdej placówce oświatowej do końca 2020 r. Bezpłatny internet dostarczy Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Do pierwszych miejsc dotrze ona, jak zapowiada resort cyfryzacji, jeszcze w tym roku.

  czytaj więcej

 • Będą niższe ulgi na PFRON

  Będą niższe ulgi na PFRON

  Pracodawca będzie musiał poinformować kontrahenta o możliwości uzyskania obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Ten zaś będzie miał siedem dni na przekazanie mu oświadczenia, że zamierza z niego skorzystać.

  czytaj więcej

 • Celebryta ma prawo żądać przeprosin na głównej stronie portalu

  Celebryta ma prawo żądać przeprosin na głównej stronie portalu

  Osoba, której dobra osobiste naruszono, ma prawo domagać się przeprosin na stronie głównej serwisu internetowego, a nie tylko na podstronach, na których publikowano inkryminowane artykuły.

  czytaj więcej

 • Przeciętna polska rodzina może spać spokojnie po wzięciu kredytu

  Przeciętna polska rodzina może spać spokojnie po wzięciu kredytu

  Na tle innych krajów europejskich mamy niewiele. W ubiegłym roku Narodowy Bank Polski we współpracy ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego po raz drugi pochylił się nad zasobnością gospodarstw domowych w Polsce.

  czytaj więcej

 • Nowe PZU bardziej cyfrowe. I bliżej klienta

  Nowe PZU bardziej cyfrowe. I bliżej klienta

  Ubezpieczyciel deklaruje, że zyskowność będzie wyższa, niż zakładano w strategii sprzed półtora roku. Powszechny Zakład Ubezpieczeń od dłuższego czasu przygotowywał rynek na aktualizację koncepcji. 

  czytaj więcej

 • Separatystyczna międzynarodówka dostarczy broń Donbasowi

  Separatystyczna międzynarodówka dostarczy broń Donbasowi

  Przywódca Osetii Południowej zapowiedział w Doniecku zacieśnienie współpracy ze zbuntowanym regionem Ukrainy.

  czytaj więcej

 • Zmiany w PIT i CIT. Przegląd orzeczeń z 2017 roku

  Zmiany w PIT i CIT. Przegląd orzeczeń z 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają.

  czytaj więcej

 • Resortowa zmiana dla pielęgniarek w domach pomocy społecznej

  Resortowa zmiana dla pielęgniarek w domach pomocy społecznej

  Ministerstwa zdrowia oraz rodziny mają plan, by rozwiązać problem niejasnego statusu pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej. Jest szansa, że pojawi się nowy rodzaj usługi finansowany z NFZ.

  czytaj więcej

 • Polska służba zdrowia w oczach lekarzy: Brak pieniędzy i specjalistów, ale wielu na tym korzysta

  Polska służba zdrowia w oczach lekarzy: Brak pieniędzy i specjalistów, ale wielu na tym korzysta

  Wiemy, w jakim stanie jest polska służba zdrowia. Oto, jak widzą ją lekarze. Wypowiadają się anonimowo, bo tylko wtedy mogą sobie pozwolić na szczerość.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników