usługi finansowe

Usługa finansowa – jeden z rodzajów produktów oferowanych w zakresie finansów. Odnoszą się do niego zasady dotyczące także dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych.


 • 3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  Transakcje z użyciem kart płatniczych stają się coraz bardziej popularne i coraz bardziej wypierają gotówkowe. Świadczą o tym m.in. dane NBP: w II kwartale 2017 r. liczba kart płatniczych w obiegu była rekordowa – 37,8 mln, o 28 tys. wyższa niż w marcu. Rekordowa była też liczba terminali POS obsługujących płatności – 584 tys., a zainstalowane były łącznie w 430 tys. placówek. Od kwietnia do czerwca przeprowadzono za ich pośrednictwem 955,5 mln transakcji – także najwięcej w historii. Pomimo upowszechnienia kart przepisy związane z korzystaniem z nich nie zawsze są znane sprzedawcom i konsumentom. Świadczą o tym m.in. liczne opisywane w prasie i internecie przypadki sporów, np. w sytuacji odmowy przyjęcia karty od klienta albo gdy sprzedawca prosi o przedstawienie dowodu osobistego przy określonej wysokości transakcji. Jak się okazuje, w tym ostatnim przypadku sprzedawcy często czynią to bezprawnie. Dziś odpowiadamy zatem na wybrane pytania przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Ekosystem dla start-upów

  Ekosystem dla start-upów

  Innowacyjność ma poprawić jakość polskiej gospodarki. Na rozwój ok. półtora tysiąca projektów przeznaczone zostały 3 mld zł. Wsparcie przewidziane jest na każdym etapie – od pomysłu aż do uruchomienia produkcji masowej oraz wejścia na rynek krajowy i międzynarodowy

  czytaj więcej

 • Hardware czy software, oto jest pytanie

  Hardware czy software, oto jest pytanie

  Polskie start-upy najczęściej tworzą produkty oparte na oprogramowaniu. Coraz liczniejsza jest jednak grupa takich, które produkują sprzęt.

  czytaj więcej

 • Wyniki finansowe banków: Dochody z odsetek nakręcają zyski, podatki je obniżają

  Wyniki finansowe banków: Dochody z odsetek nakręcają zyski, podatki je obniżają

  W ścinaniu oprocentowania depozytów instytucje finansowe doszły już do ściany. Zarabiają więcej, bo udzielają droższych kredytów. Które dla kilku z nich okazały się ryzykowne i zmusiły do stworzenia większych rezerw.

  czytaj więcej

 • Wokół rajów podatkowych panuje hipokryzja polityczna

  Wokół rajów podatkowych panuje hipokryzja polityczna

  - Z jednej strony potępia się szkodliwą konkurencję podatkową, a z drugiej korzysta się z takich rozwiązań. Niektóre państwa same zachowują się jak raje - mówi dr Karolina Tetłak, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Orange stracił koszulkę lidera

  Orange stracił koszulkę lidera

  Operatorzy inwestują, licząc na wzrost rynku. I szukają antidotum na wysokie koszty roamingu

  czytaj więcej

 • Szef MSZ: Założenia programowe dyplomacji zostały w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowane

  Szef MSZ: Założenia programowe dyplomacji zostały w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowane

  Określone w 2015 r. założenia programowe polskiej dyplomacji zostały w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowane - powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Wśród sukcesów swego resortu wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozszerzenie sieci ambasad i poprawę pozycji Polski w Europie.

  czytaj więcej

 • Fintechowa rewolucja u bram

  Fintechowa rewolucja u bram

  Jeśli chcemy być centrum innowacji nie tylko w regionie, to czas stworzyć dla nich przyjazne środowisko. Piłeczka jest dzisiaj po stronie państwa.

  czytaj więcej

 • Zatory płatnicze znów psują krew przedsiębiorcom

  Zatory płatnicze znów psują krew przedsiębiorcom

  Choć PKB dynamicznie rośnie, przybywa firm, które borykają się z zatorami płatniczymi. Zjawisko jest widoczne przede wszystkim w sektorze MSP.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 16 listopada

  Poradnia ubezpieczeniowa z 16 listopada

  ● Kiedy nie trzeba zwracać świadczeń chorobowych i renty otrzymanych za ten sam okres● Jakie wynagrodzenie z etatu zwalnia z obowiązkowego ubezpieczenia z działalności● Czy trzeba płacić składki za zleceniobiorcę, gdy firma jest zawieszona● Dlaczego brak wpisu do ewidencji przedsiębiorców nie uchroni przed długiem w ZUS

  czytaj więcej

 • Dlaczego polski uniwersytet nigdy nie będzie jak Harvard. I czy to na pewno źle?

  Dlaczego polski uniwersytet nigdy nie będzie jak Harvard. I czy to na pewno źle?

  Czy polskie uczelnie powinny być zarządzane jak Harvard? Czy studenci mają płacić za studia? Ustawa 2.0 to krok milowy dla szkół wyższych czy zaledwie kroczek? Takie tematy poruszyli uczestnicy debaty pt. „Nowoczesne zarządzanie uczelniami i kształcenie studentów” zorganizowanej wspólnie przez Ministerstwo Nauki oraz DGP.

  czytaj więcej

 • Skiba: Euro nie unowocześni polskiej gospodarki

  Skiba: Euro nie unowocześni polskiej gospodarki

  Od czasu kryzysu argumenty ekonomiczne za szybkim przyjęciem euro przez Polskę wyblakły. Pozostały argumenty polityczne, które bazują na nadmiernie optymistycznym przekonaniu, że wspólna waluta jest ogniskiem pogłębionej integracji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników