wskaźniki

Wskaźniki ekonomiczne – wskaźniki opisujące relacje między określonymi wielkościami ekonomicznymi i pozwalające na analizę sytuacji ekonomicznej oraz na przewidywanie przyszłych zmian.


 • Hekatomba na uczelniach. Studenci i nauczyciele na bruk

  Hekatomba na uczelniach. Studenci i nauczyciele na bruk

  Uczelnie zaczną się pozbywać studentów. Jeżeli to nie pomoże, zwolnią część kadry akademickiej. Taki efekt zdaniem Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej wywołają nowe zasady naliczania dotacji dla szkół wyższych, które zaproponował resort nauki. Dzisiaj organizacja postanowiła zorganizować konferencję przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Centra handlowe w Polsce z coraz słabszymi wynikami

  Centra handlowe w Polsce z coraz słabszymi wynikami

  Tylko o 2,1 proc. wzrósł w pierwszej połowie roku obrót wszystkich centrów handlowych w kraju i wyniósł 58 mld zł – wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych. Gdyby taka słaba dynamika utrzymała się także w dalszej części roku, byłby to jeden z najsłabszych wyników zanotowanych przez branżę od wielu lat. Biorąc pod uwagę pełne lata, gorzej było tylko w roku 2014, kiedy obroty niemal się nie zmieniły.

  czytaj więcej

 • Na GPW notowania akcji będą pod wpływem kursu funta

  Na GPW notowania akcji będą pod wpływem kursu funta

  Rano dobre sesje w Azji powinny "dać paliwo" do delikatnych wzrostów na GPW. Później rynki wrócą do kłopotów sektora bankowego, a źródłem zmienności na wszystkich aktywach może być szterling.

  czytaj więcej

 • Ważne, by nie stracić życia pod ziemią. Analiza bezpieczeństwa w kopalniach

  Ważne, by nie stracić życia pod ziemią. Analiza bezpieczeństwa w kopalniach

  14 osób zginęło w tym roku w kopalniach. Wypadków było 1,3 tys.– wynika z danych WUG. Na BHP branża wydaje 2 mld zł rocznie.

  czytaj więcej

 • BHP w kopalniach? Będzie coraz trudniej

  BHP w kopalniach? Będzie coraz trudniej

  Stan bhp poszczególnych zakładów w pierwszej kolejności powinna oceniać kadra i służby danej kopalni, bo znają ją najlepiej. One powinny doskonale wiedzieć, gdzie należy wprowadzić korekty. Każda kopalnia pod tym względem powinna być dokładnie zbadana i oceniona. Górnictwo jest złożoną materią. Robimy wiele, by było bezpieczne. Istotną rolę ma tutaj do odegrania polska nauka górnicza.

  czytaj więcej

 • Rewolucja planistyczna: Akt pierwszy

  Rewolucja planistyczna: Akt pierwszy

  Wejście w życie kodeksu urbanistyczno-budowlanego (w wersji z 30 września 2016 r.) oznaczałoby ogromną rewolucję. Można przyjąć, że jedną z najbardziej radykalnych, całościowych zmian w prawie w ostatnich latach, a także w ramach historii regulacji związanych z planowaniem przestrzennym. [tabela] Pamiętać trzeba o tym, że to nie jest jeszcze ostateczna wersja. Niemniej jednak, chociażby z uwagi na zakres zmian, samorządy już teraz powinny pilnie śledzić i obserwować toczące się prace. Później czasu może być już zbyt mało.

  czytaj więcej

 • Przemysł: Requiem dla Sośnicy i Halemby. PGG odda dwie kopalnie do restrukturyzacji

  Przemysł: Requiem dla Sośnicy i Halemby. PGG odda dwie kopalnie do restrukturyzacji

  Polska Grupa Górnicza chce przekazać na początku 2017 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń dwa zakłady wydobywcze z Rudy Śląskiej i Gliwic. Dla miasta to duży problem. Podobnie jak brak współpracy z rządem.

  czytaj więcej

 • Centralny Ośrodek Informatyki: Zamiast czempiona mamy kłopoty

  Centralny Ośrodek Informatyki: Zamiast czempiona mamy kłopoty

  Centralny Ośrodek Informatyki (COI) miał być narodowym potentatem w branży. Na razie jednak boryka się z poważnymi problemami finansowymi i kadrowymi. Powołując COI do życia w latach 2010–2011, ówczesny rząd liczył, że państwo samo sobie będzie w stanie produkować i dostarczać produkty informatyczne na potrzeby budowy polskiej e-administracji.

  czytaj więcej

 • Corey Rosen: Cała własność w ręce mas

  Corey Rosen: Cała własność w ręce mas

  Firmy, których pracownicy są jednocześnie ich współwłaścicielami, lepiej radzą sobie na rynku, rzadziej zwalniają, a ludziom bardziej chce się w nich pracować – przekonuje Corey Rosen, współautor książki „Własność pracownicza”

  czytaj więcej

 • Oded Galor: O bogactwie narodów decyduje ewolucja

  Oded Galor: O bogactwie narodów decyduje ewolucja

  Pewne cechy wykształcone u zarania dziejów człowieka nie zostały równo rozdystrybuowane. Jeśli masz gen niecierpliwości, to nie osiągniesz sukcesu w biznesie. Jeśli masz gen uporu, sukces jest kwestią czasu

  czytaj więcej

 • Funt brytyjski na najniższym poziomie od 31 lat

  Funt brytyjski na najniższym poziomie od 31 lat

  W zachodniej Europie wahania indeksów przed publikacją danych z rynku pracy w USA we wrześniu. Bohaterem dnia jest jednak brytyjski funt, który w piątek zjechał o 10 proc. i znalazł się, na bardzo krótko, na najniższym poziomie od 31 lat - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Krytyczny raport na temat KAS. Ministerstwo odpowiada na zarzuty

  Krytyczny raport na temat KAS. Ministerstwo odpowiada na zarzuty

  Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej nie poprawi ściągalności podatków, za to usankcjonuje upolitycznienie naczelników i dyrektorów organów podatkowych, a także ich zastępców – twierdzą eksperci Centrum Analiz i Studiów Podatkowych.

  czytaj więcej

 • BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w październiku nie zmienił się

  BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w październiku nie zmienił się

  Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2016 r. nie zmienił swojej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

  czytaj więcej

 • MF pracuje nad poprawką kwoty wolnej od podatku

  MF pracuje nad poprawką kwoty wolnej od podatku

  MF pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku - poinformował we wtorek wiceminister finansów Leszek Skiba. Zaznaczył, że kwota wolna w 2017 r. będzie na poziomie z lat ubiegłych; będzie to rozwiązanie tymczasowe, a wyrok TK dot. kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników