wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości – funkcja działalności państwa polegającą na rozstrzyganiu sporów o prawo, w których przynajmniej jedną ze stron jest osoba fizyczna lub podmiot podobny (np.


 • Tak PiS niszczy Sąd Najwyższy

  Tak PiS niszczy Sąd Najwyższy

  Rządzący spodziewają się zaostrzenia sporu z Sądem Najwyższym. Konflikt jest coraz bardziej widoczny od chwili, gdy PiS uzyskał większość w Trybunale Konstytucyjnym.

  czytaj więcej

 • W sprawie leasingu fiskus ugiął się pod presją sądów

  W sprawie leasingu fiskus ugiął się pod presją sądów

  W ciągu ostatniego roku organy podatkowe zmieniły zdanie. Teraz już pozwalają zaliczać wstępną opłatę od razu do kosztów uzyskania przychodu

  czytaj więcej

 • Przełomowe rozwiązanie czy bubel prawny? Przepisy o egzekucji budzą skrajne emocje

  Przełomowe rozwiązanie czy bubel prawny? Przepisy o egzekucji budzą skrajne emocje

  Przełomowe regulacje, które zapobiegną patologiom wśród komorników, czy bubel prawny, który doprowadzi do zapaści systemu egzekucji sądowej? Opinie na temat projektów dwóch nowych ustaw – o komornikach sądowych i o kosztach komorniczych – prezentowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samych zainteresowanych są całkowicie odmienne

  czytaj więcej

 • Kasprzycka: Demontaż państwa metodą „na trybunał”

  Kasprzycka: Demontaż państwa metodą „na trybunał”

  Wydawało się szokujące nieprzyjmowanie ślubowania od sędziów wybranych zgodnie z prawem, a przyjmowanie od tych, którzy wskoczyli na ich miejsce. Sądziliśmy, że nie zdarzy się już nic szytego grubszymi nićmi niż zlekceważenie wyroków Trybunału Konstytucyjnego i odmowa ich publikacji. Że nikt nie wpadnie na pomysł mianowania prezesów sądów przez niczym nieskrępowanego ministra sprawiedliwości. Nie mieściło się w głowie ułaskawienie b. kierownictwa CBA przed prawomocnym skazaniem. A jednak jeszcze wiele rzeczy będzie musiało się w naszych głowach zmieścić.

  czytaj więcej

 • MON składa do prokuratury zawiadomienie ws. naruszenia prawa przez "komisję Millera"

  MON składa do prokuratury zawiadomienie ws. naruszenia prawa przez "komisję Millera"

  Z powodu wątpliwości dotyczących rzetelności końcowego raportu "komisji Millera", która badała katastrofę smoleńską, MON skierowało sprawę do prokuratury - poinformował resort w poniedziałek.

  czytaj więcej

 • Do IPN przekazano materiały dot. zabójstw obywateli polskich w latach 1948-89

  Do IPN przekazano materiały dot. zabójstw obywateli polskich w latach 1948-89

  Dziś przekazano nam materiały dot. zabójstw ok. 30 obywateli polskich na granicy czechosłowacko-austriackiej w latach 1948-1989. Spróbujemy podjąć próbę przeprowadzenia ekshumacji na terenie Czech - powiedział w poniedziałek zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski.

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Szymaniak: Naprawianie świata nigdy się nie kończy

  Szymaniak: Naprawianie świata nigdy się nie kończy

   Serce rośnie, gdy się obserwuje wysiłki przedstawicieli narodu w pocie czoła naprawiających opłakane skutki problemów, które nie tak dawno sami sprokurowali. W ubiegłym tygodniu Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, ogłaszał z mównicy sejmowej, że oto likwidowane będą hurtownie komornicze. Pominął przy tym mało istotny szczegół, że w zasadzie zostały one już zlikwidowane w poprzedniej kadencji i obecnie można powiedzieć co najwyżej o uśmierceniu niedobitków.

  czytaj więcej

 • Rośnie temperatura sporu wokół zasad wyłaniania I prezesa SN

  Rośnie temperatura sporu wokół zasad wyłaniania I prezesa SN

  Do podważenia decyzji o wyborze na to stanowisko prof. Małgorzaty Gersdorf nie potrzeba wydawania przez trybunał wyroku aplikacyjnego. Wystarczy stwierdzenie niekonstytucyjności jednego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym.

  czytaj więcej

 • Nie tylko prawo łaski. Oto efekty uchwał Sądu Najwyższego

  Nie tylko prawo łaski. Oto efekty uchwał Sądu Najwyższego

  Ucywilizowanie zasad egzekwowania długów czy ułatwienie walki o odszkodowanie za dyskryminujące zwolnienie z pracy. To efekty uchwał Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • KE: 60 proc. użytkowników platform typu Airbnb i Uber nie zna swoich praw

  KE: 60 proc. użytkowników platform typu Airbnb i Uber nie zna swoich praw

  Co drugi użytkownik platform typu Airbnb, eBay, Uber i BlaBlaCar przyznaje, że przynajmniej raz w ciągu roku miał problemy z korzystaniem z ich usług lub produktów. 60 proc. internautów nie wie, co w takiej sytuacji robić – wynika badań Komisji Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Przed Trybunałem Konstytucyjnym test rozumu [OPINIA]

  Przed Trybunałem Konstytucyjnym test rozumu [OPINIA]

   W przyszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów regulaminu SN, na podstawie których dokonano wyboru I prezes SN, oraz o zwieńczenie tego badania wydaniem orzeczenia aplikacyjnego. Wyrok ów miałby w istocie prowadzić do stwierdzenia nieważności wyboru Małgorzaty Gersdorf.

  czytaj więcej

 • Rośnie liczba tymczasowo osadzonych w aresztach. To niebezpieczny trend

  Rośnie liczba tymczasowo osadzonych w aresztach. To niebezpieczny trend

  W ciągu ostatniego roku liczba tymczasowo osadzonych wzrosła o jedną trzecią. Przyczyny są dwie: zmiana prawa i postępowanie prokuratorów.

  czytaj więcej

 • Prezes TK o audycie w Trybunale i zgromadzeniach sędziów TK [WYWIAD]

  Prezes TK o audycie w Trybunale i zgromadzeniach sędziów TK [WYWIAD]

  Jesienią zakończy się audyt w Trybunale; do tego czasu odbędą się trzy Zgromadzenia Ogólne sędziów TK - zapowiedziała w wywiadzie dla PAP prezes Trybunału Julia Przyłębska.

  czytaj więcej

 • Niemcy: "FAZ" wątpi w skuteczność sankcji wobec Polski

  Niemcy: "FAZ" wątpi w skuteczność sankcji wobec Polski

  Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wątpi w skuteczność unijnych sankcji wobec Polski i innych krajów środkowoeuropejskich nałożonych za odmowę przyjęcia uchodźców. KE zdecydowała o wszczęciu procedury o naruszenie prawa UE wobec tych państw.

  czytaj więcej

 • UE: Estonia przeciwko karaniu za nieprzyjmowanie uchodźców

  UE: Estonia przeciwko karaniu za nieprzyjmowanie uchodźców

  Estonia, która obejmie w drugim półroczu rotacyjne przewodnictwo w UE, jest przeciwna karaniu pozbawianiem funduszy wschodnioeuropejskich państw członkowskich za odmowę przyjęcia uchodźców - powiedział w środę agencji Reutera szef estońskiego MSW Andres Anvelt.

  czytaj więcej

 • PE: Uchylony immunitet Jean-Marie Le Pena

  PE: Uchylony immunitet Jean-Marie Le Pena

  Na wniosek francuskiego wymiaru sprawiedliwości Parlament Europejski uchylił w środę immunitet dwóch eurodeputowanych skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN), w tym jego honorowego przewodniczącego Jean-Marie Le Pena.

  czytaj więcej

 • Turecki sąd skazał sędziego trybunału ONZ na 7,5 roku więzienia

  Turecki sąd skazał sędziego trybunału ONZ na 7,5 roku więzienia

  Turecki sąd skazał na 7,5 roku więzienia sędziego Mechanizmu Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT) Aydina Sedafa Akaya, za "członkostwo w organizacji terrorystycznej" - poinformował w czwartek ten trybunał z siedzibą w Hadze.

  czytaj więcej

 • Turcja: Protesty przeciwko karze więzienia dla wiceszefa opozycyjnej partii

  Turcja: Protesty przeciwko karze więzienia dla wiceszefa opozycyjnej partii

  Kilka tysięcy osób zgromadziło się w czwartek w Ankarze i Stambule, by zaprotestować przeciwko decyzji sądu, który dzień wcześniej pod zarzutem działalności szpiegowskiej skazał na 25 lat więzienia wiceszefa opozycyjnej partii CHP Enisa Berberoglu.

  czytaj więcej

 • Przez sowieckie ucho igielne. Eduard Koczergin, „Ochrzczeni krzyżami” [RECENZJA]

  Przez sowieckie ucho igielne. Eduard Koczergin, „Ochrzczeni krzyżami” [RECENZJA]

  Eduard Koczergin urodził się w Leningradzie z matki Polki i ojca Rosjanina w roku 1937, pamiętnym roku Wielkiej Czystki. Ojca aresztowano tuż przed jego narodzinami (i niebawem rozstrzelano), matkę Bronisławę Odyniec stalinowski wymiar sprawiedliwości skierował do łagru, kiedy Eduard miał dwa lata.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników