zarządzanie

Zarządzanie należy do nauk ekonomicznych. Od początku XX wieku, odkąd zarządzanie próbowano oprzeć na naukowych podstawach, aż do lat 60. XX wieku zarządzanie pojmowane było jako działanie kierownicze, obejmujące następujące sekwencje postępowania: Planowanie, Organizowanie, Decydowanie, Motywowanie i Kontrolowanie, nazywane klasycznymi funkcjami zarządzania.


 • Postaw na FutureNet!

  Postaw na FutureNet!

  Światowy sektor IT nie zwalnia tempa! Spędzamy coraz więcej czasu w sieci. Trzeba przyznać, że liczby robią wrażenie, tym bardziej, jeżeli uświadomimy sobie, że niemal wszyscy, niezależnie czy korzystamy z Internetu przez komputer w Nowym Jorku, czy przeszukujemy sieć na smartfonie w Sopocie, funkcjonujemy w jednym globalnym ekosystemie. Do świata wirtualnego, a zwłaszcza do mediów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy Instagram, przenosi się wszystko, co związane z reklamą. W efekcie takich zmian, wartość finansowa platform diametralnie rośnie, ale tylko jedna na świecie daje możliwość zarabiania również nam - jej użytkownikom.

  czytaj więcej

 • Jak zaoszczędzić minimum 30 procent na druku w firmie?

  Jak zaoszczędzić minimum 30 procent na druku w firmie?

  Jednym z kluczowych elementów zarządzania firmą jest optymalizacja kosztów prowadzenia działalności. To nie oznacza jednak tylko redukcji kosztów poprzez zmiany struktury przedsiębiorstwa czy poszukiwanie oszczędności w systemie pracy. W szczególności, jeśli chodzi o wysokie koszty wydruku w firmach. Bardzo ważne jest wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi, jakie niesie rewolucja technologiczna.

  czytaj więcej

 • Monitoring floty pojazdów: Powody, dla których warto go wprowadzić

  Monitoring floty pojazdów: Powody, dla których warto go wprowadzić

  W branży logistycznej utarło się twierdzenie, że zarządzanie flotą samochodową to bezkresne pole minowe, po którym trzeba umieć stąpać. Do tego jeszcze monitorowanie służbowych aut kojarzy się często z formą inwigilacji przez pracodawcę. Zupełnie niesłusznie, bo dzięki takim rozwiązaniom oszczędności dla firm mogą być naprawdę spore. Dodatkowo, jakość pracy i bezpieczeństwo pracowników znacznie wzrasta.

  czytaj więcej

 • Pracownik drukuje prywatne dokumenty w pracy? To dodatkowe koszty i zagrożenie dla firmy

  Pracownik drukuje prywatne dokumenty w pracy? To dodatkowe koszty i zagrożenie dla firmy

  Skuteczne zarządzanie przepływem dokumentów, redukcja kosztów wydruku, bezpieczeństwo danych – tak można scharakteryzować potężne narzędzia do obsługi i kontroli dokumentów w firmie.

  czytaj więcej

 • Mobbing jako zjawisko prawne i psychologiczne

  Mobbing jako zjawisko prawne i psychologiczne

  O co firmy pytają na szkoleniach: W polskim systemie prawnym mobbing jest uregulowany w prawie pracy (art. 943 par. 1-5 kodeksu pracy; dalej: k.p.). Jest to działanie zabronione w tej gałęzi prawa, zatem zachowania polegające na mobbowaniu pracownika są działaniami nielegalnymi.

  czytaj więcej

 • Na jakich zasadach podlegają ubezpieczeniom pełniący funkcję w spółkach

  Na jakich zasadach podlegają ubezpieczeniom pełniący funkcję w spółkach

  PROBLEM W spółce z o.o. jest kilkoro wspólników. Dwóch zostało powołanych do zarządu, jeden jest prezesem. Działa też rada nadzorcza i prokurent. Jak określić podleganie ubezpieczeniom wspólników i członków organów spółki?

  czytaj więcej

 • Start-upy to nie tylko domena młodych. Dojrzali przedsiębiorcy podbijają branżę

  Start-upy to nie tylko domena młodych. Dojrzali przedsiębiorcy podbijają branżę

  Im starszy człowiek zabiera się do biznesu startupowego, tym trudniej wymyślić mu coś odkrywczego i jeszcze na tym zarobić. Ale wciąż nie brakuje seniorów, którzy chętnie rzucają wyzwanie młodszej konkurencji.

  czytaj więcej

 • Lewestam: Wiatry, wiry, szkwały

  Lewestam: Wiatry, wiry, szkwały

  Czy Hitler musiał się urodzić, żeby ktoś stał się Hitlerem, czy w sytuacji braku Hitlera Hitlerem zostałby ktoś inny? Czy to Wałęsa obalał komunizm, czy też komunizm tak chorobliwie nabrzmiał, że jeśli nie Lech, to jakiś Czech czy Rus z podobnym skutkiem skoczyliby przez jakiś inny płot?

  czytaj więcej

 • Mieć miedź: KGHM zostaje w Chile

  Mieć miedź: KGHM zostaje w Chile

  Odkrywkowa kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda w Chile miała być sztandarową inwestycją KGHM. To część największej w historii zagranicznej inwestycji polskiej spółki, która w 2012 r. kupiła za ponad 9 mld zł kanadyjski koncern wydobywczy Quadra (oprócz Sierra Gorda to również m.in. kopalnia Robinson w Kanadzie). Sierra Gorda mimo wielkich nadziei na razie zawodzi, ale szef KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki ma nadzieję, że w ciągu kilku lat kopalnia wyjdzie na prostą, i dementuje pogłoski o wycofaniu się KGHM z projektu.

  czytaj więcej

 • Kryzys Unii podzielił Europę

  Kryzys Unii podzielił Europę

  Projekt Europy wielu prędkości przedstawiony przez Francję, Niemcy, Włochy i Hiszpanię w Wersalu z całą siłą ujawnił, jak kruchym tworem jest promowany przez Polskę sojusz Międzymorza. Od krajów bałtyckich przez Polskę aż po Słowenię i Chorwację każdy ma swoją koncepcję reagowania na pełzający upadek Wspólnoty.

  czytaj więcej

 • Komputerowe gry giełdowe

  Komputerowe gry giełdowe

  Zmień nazwę firmy. Kup udziały w spółce produkującej gry. Poproś inwestorów, żeby dołożyli się do twojego projektu, posługując się platformą crowdfundingową. Pomnożyłeś wartość firmy sześciokrotnie.

  czytaj więcej

 • Trump zwalnia hurtem: Nowi ludzie do nowych priorytetów

  Trump zwalnia hurtem: Nowi ludzie do nowych priorytetów

  „Prawdopodobnie najbardziej bezprecedensowe” zmiany kursu amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości zaczęły się od hurtowego pożegnania z prokuratorami wysokich szczebli mianowanymi przez poprzednika Donalda Trumpa.

  czytaj więcej

 • Krzysztof Kalicki: Trzeba szybko stabilizować sytuację [WYWIAD]

  Krzysztof Kalicki: Trzeba szybko stabilizować sytuację [WYWIAD]

  - Przez wiele lat udawało się budować zaufanie do złotego. Teraz to zaczyna się zmieniać. Pojawiają się przypadki transferowania majątku za granicę - mówi Krzysztof Kalicki. 

  czytaj więcej

 • Finanse: Stałej stopy bieg z przeszkodami

  Finanse: Stałej stopy bieg z przeszkodami

  Banki chciałyby – tak jak na Zachodzie – udzielać kredytów hipotecznych z niezmiennym oprocentowaniem. Ale zainteresowanie klientów jest na razie niewielkie, a nadzór też nie chce pomóc.

  czytaj więcej

 • Jakubiak: Działania ministra obrony narodowej mogą zagrażać armii

  Jakubiak: Działania ministra obrony narodowej mogą zagrażać armii

  Minister obrony narodowej zaczyna działać na własną rękę i wg własnych teorii, co może zagrażać bezpieczeństwu armii - ocenił we wtorek w RMF FM wiceszef Kukiz'15 Marek Jakubiak. Dodał, że prezydent powinien szybko reagować gdy widzi, że w armii dzieje się coś złego.

  czytaj więcej

 • Compliance Day w Warszawie. Ruszyła I edycja wydarzenia

  Compliance Day w Warszawie. Ruszyła I edycja wydarzenia

  Compliance to inwestycja długoterminową i pracochłonną. Jednak ani współczesny rynek, ani nowo kształtujące się oczekiwania społeczne nie pozostawiają złudzeń, że jest to wysiłek konieczny dla zbudowania pożądanej kultury organizacyjnej. W Warszawie zorganizowano I edycję Complinace Day.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników