zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia w swej konstytucji z 1946 roku określiła zdrowie jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie wyłącznie brak choroby lub niedomagania".


 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • Odszkodowanie to przychód, ale nie do dyspozycji jednostki budżetowej

  Odszkodowanie to przychód, ale nie do dyspozycji jednostki budżetowej

  Dlatego nie może zostać wykorzystane na odtworzenie mienia bądź naprawę szkód. Choć tak czasem myślą kierownicy i dziwią się, że trzeba te pieniądze odprowadzić do budżetu.

  czytaj więcej

 • Seniorzy w kolejce po zdrowie

  Seniorzy w kolejce po zdrowie

  - Dostęp do leczenia osób starszych się pogarsza - twierdzi Krystyna Kozłowska, rzecznik prawa pacjenta. 

  czytaj więcej

 • W 17 miastach protestowano przeciw reformie oświaty

  W 17 miastach protestowano przeciw reformie oświaty

  Z inicjatywy ZNP protestowano w poniedziałek przeciw zmianom w oświacie. Z udziałem m.in. polityków opozycji pikietowano urzędy wojewódzkie, żądając wstrzymania "szkodliwej reformy". Reforma jest przemyślana, odpowiedzialna, w dodatku policzona - mówi szefowa MEN Anna Zalewska.

  czytaj więcej

 • Badania krwi pod większą kontrolą

  Badania krwi pod większą kontrolą

  W resorcie zdrowia zaczynają się prace nad regulacjami, które mają poprawić jakość diagnostyki laboratoryjnej.

  czytaj więcej

 • Kto zyska, a kto straci na jednolitym podatku? Kowalczyk: Każda praca opodatkowana tak samo [WYWIAD]

  Kto zyska, a kto straci na jednolitym podatku? Kowalczyk: Każda praca opodatkowana tak samo [WYWIAD]

  - Podatek jednolity będzie korzystny dla tych, którzy dziś mało zarabiają. Natomiast osoby o wyższych dochodach, zyskujące teraz np. na trzydziestokrotności, bo nie odprowadzają od pewnego pułapu składek na ZUS, dołożą trochę więcej - mówi Henryk Kowalczyk.

  czytaj więcej

 • Jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta?

  Jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta?

  Po dłuższym pobycie w szpitalu weszłam w konflikt z jego dyrekcją. Uważam, że naruszono moje prawa do informacji, nie wytłumaczono znaczenia procedur i skłoniono do rezygnacji z dalszego leczenia – opowiada pani Maria. – Sprawa była głośna, pasjonował się nią cały personel, wśród pacjentów krążyły plotki. W pewnym momencie zgłosił się do mnie przedstawiciel kancelarii prawnej i zaproponował pomoc w dochodzeniu odszkodowania i napisaniu skargi do rzecznika praw pacjenta. Oczywiście – za opłatą. Czy pomoc prawnika jest w takich sytuacjach konieczna – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Sprawa śmierci półrocznej Magdy. TK: Przepis o pobieraniu wymazu ze śluzówki podejrzanego - konstytucyjny

  Sprawa śmierci półrocznej Magdy. TK: Przepis o pobieraniu wymazu ze śluzówki podejrzanego - konstytucyjny

  Zgodny z konstytucją jest przepis Kodeksu postępowania karnego zobowiązujący oskarżonego lub podejrzanego do poddania się pobraniu przez policję wymazu ze śluzówki policzków, „jeżeli jest to nieodzowne i nie zachodzi obawa, że zagrażałoby to zdrowiu oskarżonego lub innych osób" - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • TK: Nie można odebrać prawa jazdy bez oceny motywów kierowcy

  TK: Nie można odebrać prawa jazdy bez oceny motywów kierowcy

  Niekonstytucyjne jest odbieranie prawa jazdy, kiedy kierujący autem przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, bez możliwości uwzględnienia np. stanu wyższej konieczności usprawiedliwiającego kierowcę - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników