zeznanie roczne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zeznanie roczne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zeznanie roczne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

  Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

  Kwestia opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z transakcjami na rynku kryptowalut nie jest jednoznaczna i łatwa do interpretacji dla podatników. Polskie przepisy nie przewidują bowiem bezpośrednio takiego źródła przychodu.

  czytaj więcej

 • Już wkrótce zmiany w sprawozdawczości

  Już wkrótce zmiany w sprawozdawczości

  21 lutego ukazała się ustawa z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona wiele zmian ważnych dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe oraz ich użytkowników. Zmiany te dotyczą też bezpośrednio ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz obu ustaw o podatku dochodowym.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć dofinansowanie do ferii na dzieci?

  Jak rozliczyć dofinansowanie do ferii na dzieci?

  X spółka z o.o. zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania dofinansowała wypoczynek zimowy dla dzieci pracowników. Dofinansowaniem objęto wypoczynek w formach zorganizowanych (ferie), organizowany przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku dzieci na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Kwota dofinansowania wynosi 1500 zł (bez względu na liczbę dzieci danego pracownika korzystających z wypoczynku). Wypoczynek był dofinansowany ze środków obrotowych pracodawcy, a nie ze środków funkcjonującego w spółce zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyznanie świadczeń nie było też uzależnione od statusu materialnego. Wypłaty dofinansowań spółka dokonała 25 lutego 2018 r. (dotyczyło dzieci, których wypoczynek zakończył się najpóźniej 11 lutego 2018 r.). Łączna kwota tych dofinansowań wyniosła 15 000 zł (otrzymało je 10 uprawnionych pracowników). Dofinansowania zostały przelane na ich rachunki bankowe. Zgodnie z regulaminem wynagrodzenia pracownik powinien złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek na wypoczynek (np. fakturę) i jego charakter w terminie siedmiu dni od zakończenia wypoczynku, a pracodawca ma siedem dni na przelanie dofinansowania na rachunek bankowy pracownika. Jak spółka powinna rozliczyć przedmiotowe dofinansowanie w zakresie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

  czytaj więcej

 • Czy Karta Polaka ma znaczenie w PIT

  Czy Karta Polaka ma znaczenie w PIT

  Spółka zatrudnia obywateli Ukrainy i Białorusi. Jeden Białorusin posiada Kartę Polaka i jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy-zlecenia od 1 lutego do 31 lipca 2018 r. Dwóch Ukraińców posiadających karty pobytu zamierza przebywać i pracować w Polsce cały 2018 r., z przerwami na krótkie wyjazdy do swojego kraju. Cudzoziemcy nie posiadają certyfikatów rezydencji i w okresie świadczenia pracy mieszkają w Polsce. Czy w związku z posiadaniem Karty Polaka lub karty pobytu należy od wynagrodzeń zleceniobiorców pobierać podatek na takich samych zasadach jak od obywateli polskich?

  czytaj więcej

 • Ulga rehabilitacyjna 2017: Wszystko, co musisz wiedzieć

  Ulga rehabilitacyjna 2017: Wszystko, co musisz wiedzieć

  W ramach preferencji nie można odliczyć suplementów diety, preparatów ziołowych czy pieluchomajtek.

  czytaj więcej

 • Potrzebny nowy wzór CIT-8

  Potrzebny nowy wzór CIT-8

  Ministerstwo Finansów idzie podatnikom na rękę i proponuje wydłużenie terminów na przygotowanie dokumentacji cen transferowych. Ale aktualny wzór deklaracji CIT tego nie przewiduje.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów chwali się sukcesem JPK

  Ministerstwo Finansów chwali się sukcesem JPK

  94,5 proc. wszystkich podatników VAT złożyło w terminie jednolite pliki kontrolne. Tylko 85 tys. spośród 650 mln wykazanych przez nich faktur okazała się podejrzana.

  czytaj więcej

 • Ceny transferowe. Podatnicy mają jeszcze czas na udokumentowanie transakcji

  Ceny transferowe. Podatnicy mają jeszcze czas na udokumentowanie transakcji

  Firmy, które handlują z podmiotami powiązanymi, będą miały czas do końca września na udokumentowanie transakcji dla celów podatkowych.

  czytaj więcej

 • Ulga mieszkaniowa to ruletka. Potrzebna interpretacja ogólna lub uchwała NSA

  Ulga mieszkaniowa to ruletka. Potrzebna interpretacja ogólna lub uchwała NSA

  Ulgę mieszkaniową trzeba zadeklarować w PIT-39 do końca kwietnia. I w zasadzie chyba tylko to jest pewne, bo sama preferencja, jak zwykle, może się okazać pułapką. Rozbieżne zdania co do tego, czy i komu przysługuje, mają nie tylko same sądy, lecz także fiskus. Co innego twierdzi w broszurach informacyjnych, a co innego w indywidualnych sprawach podatników.

  czytaj więcej

 • Nowe źródło przychodów w CIT utrudnia pracę księgowych

  Nowe źródło przychodów w CIT utrudnia pracę księgowych

  Spółki rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych muszą od 1 stycznia tego roku inaczej traktować zyski kapitałowe. Wiele kwestii z tym związanych jest wciąż niejasnych, a eksperci są zgodni, że rozstrzygną je dopiero sądy.

  czytaj więcej

 • Skarga nadwyczajna może obalić miliony orzeczeń

  Skarga nadwyczajna może obalić miliony orzeczeń

  Wprowadzona ustawą o SN skarga nadzwyczajna może doprowadzić do prób obalenia milionów orzeczeń. Nie da się też wykluczyć, że instrument pomyślany jako antidotum na wypaczenia sądowe w praktyce przepoczwarzy się w fortel dla wpływowych aferzystów

  czytaj więcej

 • Konstytucja biznesu już jest, ale na uproszczenia podatkowe jeszcze poczekamy

  Konstytucja biznesu już jest, ale na uproszczenia podatkowe jeszcze poczekamy

  Działalność nieewidencjonowana to w zasadzie jedyna duża zmiana o znaczeniu podatkowym, którą wprowadza Konstytucja biznesu. Podniesienie limitu rocznych przychodów uprawniających do posiadania statusu małego podatnika czy skrócenie do pięciu lat okresu przechowywania sprawozdań finansowych przed nami. Projekt z tym związany nie dotarł jeszcze nawet do Sejmu.

  czytaj więcej

 • Odliczenie na dzieci tylko dla faktycznych opiekunów

  Odliczenie na dzieci tylko dla faktycznych opiekunów

  Nie wystarczy mieć tylko władzę rodzicielską, trzeba ją również wykonywać – przypomniał NSA.

  czytaj więcej

 • Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami

  Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami

  Urzędnicy zbierają dane o obrocie kryptowalutami. Każą wykazywać dochody w zeznaniach i płacić podatek - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

  czytaj więcej

 • MF pracuje nad zaproponowaniem dogodnej formy opodatkowania kryptowalut

  MF pracuje nad zaproponowaniem dogodnej formy opodatkowania kryptowalut

  Ministerstwo Finansów pracuje nad zaproponowaniem dogodnej formy opodatkowania kryptowalut - poinformował resort finansów w poniedziałkowym komunikacie. Wcześniej na stronie MF ukazała się informacja o aktualnych zasadach opodatkowania obrotu kryptowalutami.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości komercyjnych: Prawo do zwrotu, gdy strata podatkowa będzie realna, a nie fikcyjna

  Podatek od nieruchomości komercyjnych: Prawo do zwrotu, gdy strata podatkowa będzie realna, a nie fikcyjna

  Opublikowany został projekt zmian w minimalnym podatku od nieruchomości komercyjnych. Nowością będzie prawo do zwrotu, gdy strata podatkowa będzie realna, a nie fikcyjna.

  czytaj więcej

 • Ponad połowa Polaków złoży PIT za 2017 rok przez internet

  Ponad połowa Polaków złoży PIT za 2017 rok przez internet

  Ponad połowa Polaków złoży PIT za 2017 r. przez internet, ale z elektronicznego wniosku o przygotowanie zeznania rocznego przez fiskusa (PIT-WZ) zamierza skorzystać tylko 5 proc. podatników - wynika z opublikowanego w środę raportu KPMG.

  czytaj więcej

 • Neumann: jeśli wpłynie wniosek o uchylenie immunitetu to się zrzeknę

  Neumann: jeśli wpłynie wniosek o uchylenie immunitetu to się zrzeknę

  Zrzeknę się immunitetu, jeśli wpłynie wniosek - zapowiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. Jego zdaniem zarzut przekroczenia uprawnień w czasie, kiedy był wiceministrem zdrowia jest absurdalny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników