
Odchodzący z firmy pracownik powinien prawidłowo wypowiedzieć umowę, jest też zobowiązany nadal świadczyć pracę oraz wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy.
czytaj więcej

Jeśli pracodawca zwolni pracownika ze świadczenia pracy lub udzieli mu bezpłatnego urlopu, zatrudniony uniknie pracy podczas wypowiedzenia.
czytaj więcej

Pracodawca może wręczyć wypowiedzenie pracownikowi, który zbyt długo choruje. Jako powód zwolnienia firma może podać zwiększone koszty związane z wypłatą nadgodzin lub z zatrudnieniem innej osoby na zastępstwo.
czytaj więcej

Pracę straci ciężarna
mająca umowę na zastępstwo albo pracująca w
firmie zatrudniającej do 10 osób. Pracodawca zwolni
również pracownika w trakcie urlopu i choroby.
Bezpiecznej posady nie zagwarantują też nowe umowy:
sezonowa, dorywcza i nieetatowa.
czytaj więcej

Osobom, które umyślnie utrudniają polowanie zbiorowe,
nie będzie już grozić za to kara grzywny. Myśliwych czekają zaś
obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne co pięć lat. To
najważniejsze korekty nowelizacji prawa łowieckiego wprowadzone przez
posłów na ostatniej prostej. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
czytaj więcej

Choroba po raz kolejny znalazła się na liście priorytetów resortu zdrowia. Ale jej prewencja i terapia, według Najwyższej Izby Kontroli, nie działają dobrze.
czytaj więcej

Mundurowi, którzy narażają swoje życie w czasie służby, muszą być dobrze wynagradzani – twierdzą związkowcy.
czytaj więcej

Tysiące szkoleń i gratyfikacja dla tych, którzy zwerbują najwięcej lekarzy – ZUS ruszył ze zmasowaną akcją promocji e-zwolnienia.
czytaj więcej

Rada Miasta Gdańska przyjęła w czwartek jednogłośnie uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Gdańska prof. Joannie Muszkowskiej-Penson, więźniarce Ravensbrueck, działaczce opozycji antykomunistycznej i byłej osobistej lekarce Lecha Wałęsy.
czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia szykuje się do wdrożenia e-recepty. Farmaceuci pomysł chwalą, ale obawiają się, że barierą w sprawnym funkcjonowaniu systemu może okazać się technika.
czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą m.in. możliwość wystawienia e-recept bez osobistego badania pacjenta, po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
czytaj więcej

Jeśli grupa lekarzy nie cofnie wypowiedzeń, w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy k. Białegostoku zostanie od 1 maja zawieszona działalność czterech oddziałów - w piątek dyrektor tej placówki formalnie powiadomił wojewodę podlaskiego i NFZ o takim zamiarze.
czytaj więcej

Wprowadzenie 1 lipca elektronicznych zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
czytaj więcej

Wzrost kosztów pracy o 4 mld zł
rocznie – na tyle branża transportowa szacuje skutki
proponowanej przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacji
ustawy o czasie pracy kierowców.
czytaj więcej

Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę
dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i
nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi
się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń.
Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń
projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez
komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki
Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty
menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek
umowy-zlecenia.
czytaj więcej

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarami mobbingu. Ale rzadko chcą o tym opowiadać. Wolą zacisnąć zęby, a być może uda się przeczekać najgorsze.
czytaj więcej

● W jakim przypadku ZUS może wystąpić do sądu o ukaranie płatnika niepłacącego składek● Co oznacza zwrot „bezpodstawne stwierdzenia” w decyzji odmawiającej świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego● Dlaczego żona odpowiada za długi męża wobec ZUS● Czy do wniosku o zasiłek opiekuńczy trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia innych domowników
czytaj więcej

Propozycje zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa są kolejnym dowodem instrumentalnego traktowania przez ustawodawcę prawa, które staje się narzędziem osiągania doraźnych celów politycznych - ocenił w czwartkowej opinii Sąd Najwyższy.
czytaj więcej

Kluby PO i Nowoczesnej zawnioskowały o odrzucenie projektu PiS zakładającego zmiany w ustawach o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Według PiS, propozycja jest "pakietem demokratycznym dla sądownictwa".
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników