zyski

Zyski nadzwyczajne - zgodnie z ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. są to zyski powstające na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, poza działalnością operacyjną jednostki i niezwiązane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia.


 • Odwracanie konia ogonem czyli jak wygląda sytuacja w Janowie Podlaskim

  Odwracanie konia ogonem czyli jak wygląda sytuacja w Janowie Podlaskim

  Reportaż Miry Suchodolskiej „Na zapleczu” (DGP 87/2016) zawiera tyle nierzetelności, że wymaga publicznego sprostowania. Napisany jest tak, że rozwija wszystkie argumenty ministra rolnictwa i przedstawicieli ANR, które miały uzasadniać zmianę prezesa stadniny w Janowie Podlaskim, czyli w skrócie: niegospodarność i zła opieka weterynaryjna.

  czytaj więcej

 • U faktoranta ujęcie zmiany wierzyciela jest pod datą otrzymania informacji o wykupie

  U faktoranta ujęcie zmiany wierzyciela jest pod datą otrzymania informacji o wykupie

  Firma współpracuje ze stałymi dostawcami, którzy wymagają płatności gotówkowych za dostarczane towary/usługi lub oferują bardzo krótkie terminy płatności. Czy opłaca się jej zastosować faktoring odwrotny? Na czym on polega i jak zaksięgować operacje z nim związane?

  czytaj więcej

 • W MSSF 15 koszty pozyskania kontraktu będą nowym składnikiem aktywów w bilansach spółek

  W MSSF 15 koszty pozyskania kontraktu będą nowym składnikiem aktywów w bilansach spółek

  Rozmowa z Maciejem Bednarskim, dyrektorem ds. innowacji i ryzyka, Impel Business Solutions

  czytaj więcej

 • Problemy w ubezpieczeniach. Społecznościowy Microsoft

  Problemy w ubezpieczeniach. Społecznościowy Microsoft

  Spadkowy kwartał ubezpieczycieli. Krajowe firmy ubezpieczeniowe miały w I kw. 627 mln zł zysku netto, o 41 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. W segmencie życiowym zysk zmniejszył się o 13 proc., do 578 mln zł. Towarzystwa majątkowe zanotowały spadek o 88 proc., do 49 mln zł. Wartość składek spadła o prawie 7 proc. do 13,3 mld zł, zaś odszkodowania wzrosły o nieco ponad 1 proc., do 8,8 mld zł. PIU podkreśla, że należny podatek dochodowy w branży ubezpieczeniowej wyniósł w I kw. ok. 198 mln zł. Do tego dochodzi ok. 100 mln zł zapłaconego przez branżę podatku od instytucji finansowych.

  czytaj więcej

 • Sezonowe wyprzedaże muszą znaleźć odzwierciedlenie w księgach

  Sezonowe wyprzedaże muszą znaleźć odzwierciedlenie w księgach

  Stosuje się przy tym ogólne reguły wynikające z zasady memoriału i współmierności przychodów i kosztów. Problem mogą sprawiać rabaty handlowe i obniżki cen oraz rozliczanie dodatkowych kosztów organizowania wyprzedaży

  czytaj więcej

 • Brexit: Łatwiej powiedzieć niż postawić

  Brexit: Łatwiej powiedzieć niż postawić

  Jeśli opierać się nie na badaniach opinii publicznej, lecz na przewidywaniach popartych zaangażowaniem kapitału, okazuje się, że obawy przed wyjściem Wlk. Brytanii z UE są przesadzone.

  czytaj więcej

 • Fiskus przed reformą. Spór o tempo i kierunek zmian

  Fiskus przed reformą. Spór o tempo i kierunek zmian

  Ministerstwo Finansów chce utworzyć jednolitą Krajową Administrację Skarbową do poboru podatków oraz kontroli. Nie widzę innej drogi – mówiła Honorata Łopianowska, dyrektor departamentu reformy administracji skarbowej w MF podczas dyskusji zorganizowanej przez DGP. – System wymaga zmian, ale ewolucyjnych, poprzedzonych szerokimi konsultacjami – próbowali oponować pozostali uczestnicy

  czytaj więcej

 • Majątek nie rośnie, a jest PCC. To niezgodne z unijną dyrektywą

  Majątek nie rośnie, a jest PCC. To niezgodne z unijną dyrektywą

  Przy przekształceniu spółki z o.o. w osobową trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od niepodzielonego zysku i kapitałów, z wyjątkiem zakładowego – orzekł NSA. Zdaniem ekspertów taka profiskalna wykładnia jest niezgodna z dyrektywą.

  czytaj więcej

 • Niepotrzebne oprogramowanie należy usunąć z komputerów

  Niepotrzebne oprogramowanie należy usunąć z komputerów

  Pan Bartłomiej od kilku lat prowadzi niewielką firmę zajmującą się handlem detalicznym. Dla potrzeb działalności kupił legalne oprogramowanie, które zainstalowano w firmowych komputerach. – Ponieważ jednak obroty i zyski stale spadają, podjąłem decyzję o likwidacji firmy. Zamierzam zaangażować się w nowe przedsięwzięcie biznesowe, lecz w zupełnie innej branży, nie będzie mi więc potrzebne dotychczasowe oprogramowanie. W jaki sposób powinienem bezpiecznie i zgodnie z prawem z niego zrezygnować, żeby nie narazić się na ewentualne nieprzyjemne niespodzianki – pyta przedsiębiorca.

  czytaj więcej

 • Integer przeprowadził rewolucję. Na koszt inwestorów

  Integer przeprowadził rewolucję. Na koszt inwestorów

  Rafał Brzoska obiecał, że oplecie świat siecią paczkomatów. Kto w to uwierzył, mógł stracić ponad 80 proc. ulokowanych pieniędzy

  czytaj więcej

 • Twórca InPostu: Decyzja PO o zagarnięciu części oszczędności z OFE do ZUS to było złodziejstwo

  Twórca InPostu: Decyzja PO o zagarnięciu części oszczędności z OFE do ZUS to było złodziejstwo

  - Rozmawiamy bardzo otwarcie ze wszystkimi klientami i tłumaczymy im nasze stanowisko. Mówimy wprost: przestajemy sponsorować dużych klientów, duże zachodnie korporacje, banki, telekomy, ubezpieczycieli. I mówimy, że albo zapłacą dziewięćdziesiąt kilka groszy, bo to naszym zdaniem rozsądna cena, utrzymując kontrofertę dla poczty, albo od stycznia zapłacą 2 zł, przy dobrych wiatrach 1,8 zł. Dla dużych graczy oznacza to wzrost kosztów o 15 mln złotych rocznie. Teraz każdy z nich musi więc sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce dziś zapłacić kilka mln złotych więcej i zachować dywersyfikację czy za pół roku zapłacić 15 mln więcej - informuje Rafał Brzoska, szef Grupy Integer.pl, do której należy InPost

  czytaj więcej

 • Gdy spółka jest w likwidacji, to nie można wypłacać zysku

  Gdy spółka jest w likwidacji, to nie można wypłacać zysku

  Od momentu postawienia spółki z o.o. w stan likwidacji zmieniają się w określony sposób zasady jej funkcjonowania. Czy w czasie postępowania likwidacyjnego wspólnicy takiej spółki mogą swobodnie rozporządzać wypracowanym przez nią zyskiem?

  czytaj więcej

 • Górnictwo pogrąża kontrahentów. Opóźnienia w płatnościach grożą falą upadłości

  Górnictwo pogrąża kontrahentów. Opóźnienia w płatnościach grożą falą upadłości

  Opóźnienia w płatnościach branży wydobywczej grożą falą upadłości dostawców. Zagrożone są tysiące miejsc pracy. Sektor okołogórniczy zatrudnia ok. 400 tys. osób. Te dane Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej świadczą o skali problemu. Spadek inwestycji w kopalniach o prawie połowę w ubiegłym roku oznaczał dramatyczne skurczenie się rynku.

  czytaj więcej

 • Hadaj: Janusze biznesu ze stajni Zygmunta Solorza

  Hadaj: Janusze biznesu ze stajni Zygmunta Solorza

  Cyfrowy Polsat usunął z listy kanałów telewizje Das Erste i ZDF. Obie stacje transmitują mecze Euro 2016, do których prawa w Polsce ma stacja Zygmunta Solorza – podał kilka dni temu branżowy serwis Press.pl. Spółka potwierdziła to oficjalnie. – Aktualnie stacje ZDF i Das Erste nie są dostępne na naszej liście kanałów. Stacje te nie są częścią naszej oferty – mówiła Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu, tłumacząc to, co niewytłumaczalne – to, że Polsat zachował się jak medialny cinkciarz, a osoby decydujące o takim ruchu w stosunku do własnych klientów jak chytre buraki.

  czytaj więcej

 • Praca agenta jest poufna, ale nie dla fiskusa

  Praca agenta jest poufna, ale nie dla fiskusa

  Nawet najbardziej sekretne rozmowy nie zwalniają z obowiązku dokumentowania wydatków, jeśli mają być one kosztem podatkowym – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Jacyna: Konkursy dla szpitali najwcześniej za rok

  Jacyna: Konkursy dla szpitali najwcześniej za rok

  - Część zakresu usług realizowanych na przykład w placówkach powiatowych może być w przyszłości objęta negocjacjami - mówi Andrzej Jacyna, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady raportowania na giełdzie: Emitenci na niepewnym gruncie

  Nowe zasady raportowania na giełdzie: Emitenci na niepewnym gruncie

  Nie ma ani dokładnych wytycznych, ani uchwalonej ustawy. Lada dzień będą za to nowe obowiązki w raportowaniu, których niedotrzymanie skutkować może astronomicznymi karami. Wśród menedżerów spółek giełdowych popularny stał się ostatnio pewien żart: jeśli dojdzie do Brexitu, następny powinien być Plexit. Powód? Jeśli Polska wystąpi z Unii Europejskiej, emitenci nie będą musieli stosować się do wchodzącego 3 lipca unijnego rozporządzenia MAR (Market Abuse Regulation).

  czytaj więcej

 • ŚDM: Krakowskie hotele wypełnione, ale nie będzie rewolucyjnego zysku

  ŚDM: Krakowskie hotele wypełnione, ale nie będzie rewolucyjnego zysku

  Ci, którzy dopiero teraz chcą zarezerwować nocleg w Krakowie na czas Światowych Dni Młodzieży, mogą mieć problem. Większość noclegów na ostatni tydzień lipca jest już zarezerwowana. Pozostały pojedyncze miejsca, za które trzeba zapłacić nawet o 50 proc. więcej niż w pozostałych tygodniach lata.

  czytaj więcej

 • UE nie podejmie walki z rajami podatkowymi. Nowa dyrektywa nie zaostrzy przepisów

  UE nie podejmie walki z rajami podatkowymi. Nowa dyrektywa nie zaostrzy przepisów

  ECOFIN czyli Rada ds. Gospodarczych i Finansowych UE przyjęła dziś w nocy dyrektywę z pakietu walki z unikaniem opodatkowania, która zamiast ograniczać nadużywanie rajów podatkowych pozwala im działać w sposób niezmieniony.

  czytaj więcej

 • AdBlocki - koniec reklamy w sieci? Niekoniecznie

  AdBlocki - koniec reklamy w sieci? Niekoniecznie

  Adblocki nie oznaczają początku końca reklamy internetowej. Uczą jedynie rynek robić lepsze reklamy i to nie tylko w sieci. Branża digital musi zadbać o swój PR, a ta adblockowa "publiczność premium" staje się wyzwaniem dla reklamodawców.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników