faktura

Faktura – dokument sprzedaży, rodzaj rachunku zawierającego szczegółowe dane o transakcji:


 • Unikający rozliczenia w kraju bez abolicji

  Unikający rozliczenia w kraju bez abolicji

  Z abolicji podatkowej mogą skorzystać polscy podatnicy którzy zarabiali za granicą w latach 2002-2007. Osoby, które w tym okresie starały się uniknąć rozliczenia dochodów zagranicznych w kraju, z abolicji nie skorzystają. Gdy mimo zabiegów podatnika nadal podlegał on opodatkowaniu w Polsce, fiskus nakaże zapłacić dług i wymierzy karę.

  czytaj więcej

 • Nowa szansa dla programistów

  Nowa szansa dla programistów

  Informatycy nie mają dziś problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy w dużych korporacjach. A co z osobami, które nie chcą rezygnować z ciekawych wyzwań, ale wolą działać na własny rachunek? Odpowiedzią może być e-Pionier

  czytaj więcej

 • Kłopoty z należnościami: Jak zrekompensować sobie brak zapłaty

  Kłopoty z należnościami: Jak zrekompensować sobie brak zapłaty

  Niewielu przedsiębiorców nie ma kłopotów z odzyskaniem swoich należności. Kontrahentowi zawsze może przydarzyć się wpadka, nawet ta całkiem niezawiniona. Warto więc wiedzieć, jak postąpić w takiej sytuacji, aby nie stracić na transakcji albo przynajmniej zminimalizować stratę.

  czytaj więcej

 • Pozew o alimenty. Jakie dokumenty należy do niego dołączyć? [LISTA]

  Pozew o alimenty. Jakie dokumenty należy do niego dołączyć? [LISTA]

  Do pozwu o alimenty należy dołączyć dokumenty, która pozwolą sądowi ustalić potrzeby uprawnionego oraz finansowe możliwości zobowiązanego. Od nich bowiem zależy wysokość świadczeń alimentacyjnych. Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych załączników do pozwu o alimenty.

  czytaj więcej

 • Księgowi mają problemy z kryptowalutami

  Księgowi mają problemy z kryptowalutami

  - Kryptowaluty mogą być kłopotem w momencie sporządzania sprawozdania finansowego. Trzeba bowiem sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie straciły na wartości. A nie jest to takie łatwe - mówi Krzysztof Burnos dla DGP.

  czytaj więcej

 • Umowa leasingu w spółce. Jak ją rozliczyć bilansowo? [PORADNIA RACHUNKOWA]

  Umowa leasingu w spółce. Jak ją rozliczyć bilansowo? [PORADNIA RACHUNKOWA]

  Kiedy skorygować przychód bilansowy związany z przyznanymi rabatamiCzy spółka może dla celów bilansowych rozliczać umowę leasingu tak jak w podatkachZ jaką dokładnością należy podawać dane liczbowe zawarte w sprawozdaniuJak zaewidencjonować opłatę produktową

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 25.02.19

  Poradnia podatkowa z dnia 25.02.19

  Kto w spółce komandytowej musi płacić podatek od przychodów z budynków?W jaki sposób opodatkować VAT sprzedaż reklamy w gazecie dla polskiego oddziału zagranicznej firmy?Kiedy przychody z dzierżawy ziemi rolnikowi są opodatkowane podatkiem dochodowym?Jakie skutki w PIT wywołuje użyczenie adresu na siedzibę spółki cywilnej?Czy auto musi być środkiem trwałym, żeby można było odliczać 75 proc. kosztów?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczać samochody osobowe w 2019

  Jak rozliczać samochody osobowe w 2019

  Od stycznia 2019 roku ustawodawca wprowadził zmiany dotyczące rozliczania pojazdów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Dotyczą one zarówno pojazdów prywatnych, jak i wykorzystywanych na zasadach umowy leasingu czy majątku trwałego. Wydatki związane z eksploatacją powyższych pojazdów podatnicy ujmują w kosztach z wieloma ograniczeniami. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o PIT.

  czytaj więcej

 • Świeże pomysły na „Czyste powietrze” [WYWIAD]

  Świeże pomysły na „Czyste powietrze” [WYWIAD]

  Zdajemy sobie sprawę, że 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i ich oddziały to nie jest wystarczająca sieć dystrybucji dotacji. Dlatego Ministerstwo Środowiska zaczęło dialog ze starostami, czy byliby w stanie włączyć się do programu „Czyste powietrze”. Myślimy też, aby wciągnąć do tego projektu gminy, bo one są bliżej obywateli. Trzeba ustalić zasady współpracy między rządem a instytucjami samorządowymi i przeszkolić urzędników, często już dobrze przygotowanych w tych kwestiach.

  czytaj więcej

 • Faktoring w Polsce wkracza w nową fazę: dynamiczny wzrost oczekiwań MSP

  Faktoring w Polsce wkracza w nową fazę: dynamiczny wzrost oczekiwań MSP

  W 2017 r. z oferty finansowania faktur skorzystało 14% firm z polskiego sektora MSP.

  czytaj więcej

 • Jazzowe multi-kulti. Afroïstic Trio zagra w Blue Note

  Jazzowe multi-kulti. Afroïstic Trio zagra w Blue Note

  Afroïstic Trio to zespół kreatywnych i artystycznych osobowości. Senegalski wirtuoz gitary i charyzmatyczny wokalista Herve Samb, amerykański basista Reggie Washington oraz mistrz instrumentów perkusyjnych Ulri Yul Edorh. Niezwykłe, funkowe i afrykańskie brzmienie jazzu w rozbudowanej skomplikowanymi fakturami zabawie wraz z oczywistym odniesieniem do tradycji oraz stylistyki nowoczesnego funky i współczesnego jazzu.

  czytaj więcej

 • Moralność płatnicza najgorsza od trzech lat. Firmy liczą na powodzenie rządowego planu walki z zatorami płatniczymi

  Moralność płatnicza najgorsza od trzech lat. Firmy liczą na powodzenie rządowego planu walki z zatorami płatniczymi

  Firmy tną wydatki na inwestycje i same zaczynają płacić z opóźnieniem za kupowane towary i usługi. Rzadko decydują się ratować płynność wzrostem cen.

  czytaj więcej

 • Kancelarie prawne w obliczu cyberzagrożeń. Jak powinny się przed nimi zabezpieczać?

  Kancelarie prawne w obliczu cyberzagrożeń. Jak powinny się przed nimi zabezpieczać?

  Straty finansowe i utrata reputacji to dla kancelarii dwie najpoważniejsze konsekwencje wynikające z cyberzagrożeń lub niedostatecznej ochrony danych osobowych w obliczu regulacji prawnych. Wdrożenie odpowiednich procedur czy rozległa wiedza w tym obszarze nie wystarcza, aby uchronić się przed poważnymi skutkami. Niezbędna jest także właściwa implementacja po stronie technologii.

  czytaj więcej

 • Sprawa Cohena. Były prawnik Trumpa odpalił polityczną bombę

  Sprawa Cohena. Były prawnik Trumpa odpalił polityczną bombę

  Co się stanie, jeśli osobisty prawnik pewnego biznesmena zacznie publicznie opowiadać o machlojkach pryncypała? Wybuchnie bomba. Taka, jaką, zeznając przed kongresem, odpalił Michael Cohen, który przez wiele lat pracował dla Donalda Trumpa.

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialność za nieuczciwego kontrahenta jest zgodna z konwencją

  Odpowiedzialność za nieuczciwego kontrahenta jest zgodna z konwencją

  Organy podatkowe mają prawo odmówić przedsiębiorcy odliczenia VAT z powodu uchybień jego dostawców, jeżeli może on potem ubiegać się o odszkodowanie w procesie cywilnym - wynika z najnowszej decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w polskiej sprawie

  czytaj więcej

 • Zarzuty za wyłudzenie ponad 9 mln zł z tytułu podatku VAT

  Zarzuty za wyłudzenie ponad 9 mln zł z tytułu podatku VAT

  Pięć osób usłyszało zarzuty w związku z wyłudzeniem 9 mln zł podatku VAT. Na wniosek prokuratora wobec osoby kierującej zorganizowaną grupą przestępczą zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

  czytaj więcej

 • Ceny transferowe: Bezpieczny port już jest. Potrzebne jeszcze objaśnienia MF

  Ceny transferowe: Bezpieczny port już jest. Potrzebne jeszcze objaśnienia MF

  Posiadanie kalkulacji obejmującej rodzaj i wysokość kosztów oraz sposób zastosowania kluczy alokacji wraz z uzasadnieniem to jeden z warunków, aby organ podatkowy odstąpił od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości narzutu na kosztach usług o niskiej wartości dodanej. Przepisy nie precyzują jednak, jak wspomniana kalkulacja powinna wyglądać

  czytaj więcej

 • Jak księgować faktoring i jaki ma to wpływ na strukturę kapitałów

  Jak księgować faktoring i jaki ma to wpływ na strukturę kapitałów

  Jednostka zawarła z bankiem umowę faktoringu pełnego (bez regresu). Zgodnie z tą umową faktor przejmuje ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika i wypłaca faktorantowi 100 proc. wartości faktury natychmiast po jej wystawieniu z potrąceniem należnej faktorowi prowizji. Jednostka przedstawiła faktorowi fakturę za sprzedany towar za kwotę 17 255 zł. W dniu jej wystawienia faktor przekazał faktorantowi kwotę 16 048 zł, tj. po pomniejszeniu o należną prowizję. Faktorant otrzymał fakturę faktoranta na kwotę 1207 zł brutto (w tym VAT 225,70 zł). Jakie operacje należy przeprowadzić w księgach?

  czytaj więcej

 • Ustawę o zatorach płatniczych rząd może przyjąć w marcu

  Ustawę o zatorach płatniczych rząd może przyjąć w marcu

  Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy dotyczący zatorów płatniczych i jeszcze w tym miesiącu rząd może go przyjąć podczas posiedzenia, wynika ze słów minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników